Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,00 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pokladnička pre deti. Dekorácia, či nevyhnutnosť?

Pokladnička pre deti. Dekorácia, či nevyhnutnosť?

      Deti je vhodné viesť k finančnej gramotnosti už od útleho veku, aby porozumeli hodnote peňazí a uvedomili si, že nič nie je zadarmo. Na trhu sú v ponuke rôzne pokladničky na mince v tvare zvieratka, či s obrázkom obľúbeného rozprávkového hrdinu. U dievčat dominuje Frozen, u chlapcov Star Wars. Avšak sú aj univerzálne pokladničky napr. viacgeneračne obľúbená rozprávková postavička Krtko. Dieťa vo veku 3 rokov si už začína uvedomovať, že peniaze sú súčasťou každodenného života.  Pre lepšie pochopenie je dobré ho naučiť rozpoznávať ich hodnotu. Na narodeniny, meniny, či Vianoce obdarujete svoju ratolesť okrem hračiek, či oblečenia aj malou mincou. To je výborný spôsob ako si samo môže nasporiť na vysnívanú hračku. Pochopí, že ak niečo chce nemôže to mať hneď a zároveň sa musí rozhodnúť, či si vyberie jednú drahšiu hračku, alebo viac lacnejších.

    Vhodnou formou podpory vo vzdelávaní finančnej gramotnosti sú aj didaktické hry zamerané na počítanie. Napr. Spoločenská hra Matematika učí deti spoznávať čísla a priraďovať ich k správnym obrázkom.

    Ak dieťa v predškoskom veku správne pochopí hodnotu peňazí, tak sa nemusíte obávať, že svoje úspory nerozumne minie hneď v prvý deň ako ich dostane. Školákom už rodičia zvyknú dávať vreckové a tento okamih je skutočnou previerkou ako dieťa vníma hodnotu peňazí, a či si osvojilo potrebu šetriť.

    Pre deti od 10 rokov sú vhodné spoločenské hry napr. Investor, Auto Európa alebo Biznis, kde dostane pridelený určitý balík peňazí a vtedy môžete reálne sledovať ako s nimi nakladá. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, že nasporené peniaze treba aj investovať, aby nebolo sklamané, že iba šetrí, a žiadna odmena neprišla. Tiež je potrebné spomenúť, že peniaze samé o sebe nemajú vysokú hodnotu. Tú nadobúdajú, až keď si za ne niečo kúpime.

     Ak svoje deti naučíte finančnej gramotnosti je menej pravdepodobné, že v dospelosti budú čeliť finančným problémom. Ľudia, ktorí majú úspory nemusia v ťažkých časoch siahnuť po nevýhodným pôžičkách, a v konečnom dôsledku sú pokojnejší ako tí, čo nevedia, z čoho zaplatia najnovšie účty. Vždy je lepšie problémom predchádzať ako neskôr niesť následky. Nakoľko sa podľa štatistík Slováci neúmerné rýchlo zadlžujú, veďte deti k finančnej gramotnosti, a začnite už v útlom veku prvou pokladničkou.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.